نکاتی مهم در خصوص استانداردهای سری ISO 3834

 

۱- کلیه سازمانهای گواهی کننده(CB) که از طرف سازمان اعتباردهی (AB) در خصوص استاندارد ISO 3834 و مطابق با الزامات استاندارد ISO 17021 اعتباردهی شده باشند،مجاز به صدور گواهی نامه ISO 3834 می باشند.

 

۲- ANBCC هر کشور نیز باید مطابق الزامات استاندارد ISO 17021 در مورد صدور گواهینامه ISO 3834 رفتار نموده و از آن پیروی نماید.

 

۳- سازمانهای گواهی کننده (CB) و ANBCC بر طبق الزامات استاندارد       ISO 17021  مجاز به ارائه خدمات مشاوره استقرار برای دامنه هایی که خود در مورد آنها صدور گواهی دارند،نمی باشند.

 

۴- کارکنان درگیر صدور گواهینامه در سازمانهای گواهی کننده(CB) و ANBCC بر طبق الزامات استاندارد ISO 17021 مجاز به ارائه خدمات مشاوره استقرار برای دامنه هایی که سازمان آنها در آن موارد صدورگواهینامه دارند ،نمی باشند.

 

۵- در خصوص شرکت هایی که عمده فرایند جوشکاری در ساخت محصولات آنها فرایند جوشکاری مقاومتی است.استاندارد ISO 14554 موضوعیت دارد نه ISO 3834.

 

۶- در خصوص سازمانهایی که هر دو فرایند جوشکاری مقاومتی و جوشکاری ذوبی را در ساخت محصولات خود بکار می برند صدور گواهینامه بر طبق هر دو استاندارد توصیه می گردد.

 

۷- استانداردهای سری ISO 3834 در سازمان استاندارد و تحقیقات صنعتی ایران و توسط کمیته استاندارد و سیستم های کیفیت انجمن جوشکاری و آزمایش های غیر مخرب ایران تدوین شده و شماره گذاری آن به صورت identical، ISIRI/ISO 3834  مورد تصویب قرار گرفته است.لذا شایسته است بر روی گواهینامه های صادره برای شرکت های  حوزه جغرافیائی میهن عزیزمان ایران از نشانه معرف ISIRI/ISO 3834  استفاده گردد.بدیهی است طبق مقررات قسمت اول راهنمای شماره ۲۱ سازمان بین المللی استاندارد ISO  شماره گذاریISIRI/ISO 3834   به معنی معادل و یکسان بودن با استاندارد ISO 3834 بوده و همان ارزش مفهومی و حرفه ای را دارا می باشد.

 

۸- در صورت تخطی و تخلف سازمان های CB و ANBCC از مقررات صدور گواهینامه ISO 3834  و الزامات ISO 17021 می توانید موارد را از طریق نظام تائید صلاحیت ایران واقع در سازمان استاندارد و تحقیقات صنعتی ایران-تهران میدان ونک-(یا نظام های اعتبار دهی سایر کشورها که  CB مورد نظر را تائید نموده اند و برای ANBCC از طریق دبیر خانهEWF-IAB/IIW)) پیگیری نمائید.

 

 

جهت کسب اطلاعات بیشتر با دبیرخانه کمیته استاندارد و سیستم های کیفیت انجمن جوشکاری و آزمایش های غیر مخرب ایران تماس حاصل فرمائید.

۲۲۳۱۷۴۴-۲۲۳۱۷۵۰-۰۳۱۱      www.iwnt.com

 

نویسنده:مهندس رضا ایمانیان نجف آبادی-۰۹۱۳۳۰۵۵۳۰۷

دبیر کمیته استاندارد و سیستم های کیفیت انجمن جوشکاری و آزمایش های غیر مخرب ایران

دبیر استانداردهای ملی سری ایران- ایزو ۳۸۳۴ و ایران- ایزو ۱۴۵۵۴

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید