ارزیابی شتابزده ای از دومین کنفرانس بین المللی بازرسی فنی و آزمونهای غیرمخرب(TINDT )

30 مهر و 1 آبان 1387 – تهران – ایران 

 

 

تهيه كننده گزارش: آقاي مهندس داريوش دانيالي

تهيه كننده گزارش:

 

آقاي مهندس داريوش دانيالي

   مهندس بين المللي جوش

 

 

 

 

 دومین کنفرانس بین المللی بازرسی فنی و آزمون غیرمخرب(TINDT ) در ساعت 30/8   روز 30 مهرماه1387  آغاز گردید.

پس از سخنرانی های افتتاحیه  در ساعت 10  ،  نمایشگاه جانبی کنفرانس افتتاح و مورد بازدید مدعوین قرار گرفت.

در ادامه  ، باتوجه به عدم حضور دوتن از سخنران کلیدی ( آقایانCharles J.Hellier  و   Hussain M.Sadekازآمریکا )( به دلیل آماده نشدن بموقع ویزا ) ، تغییراتی در برنامه اعلام شده ایجاد گردید و اولین سخنران کلیدی آقای دکتر نادر صفاری از انگلستان بود که پس از سخنرانی ایشان ، ارائه مقالات در دوسالن  1 و 2 بطور همزمان آغاز گردید و همزمان با ارائه مقالات ، کارگاههای آموزشی نیزآغاز بکارنمودند.

در ساعت 30/13 بخش دوم مقالات  در روز اول ، با سخنرانی مهندس مرتضی جعفری ( عضو هیئت مدیره انجمن آزمایشهای غیر مخرب آمریکاASNT  ( بعنوان دومین سخنران کلیدی کنفرانس” با موضوع تشریح ساختار انجمن ASNT  ” آغاز گردید.

 از نکات ابتکاری مجریان کنفرانس برای نگهداشتن مدعوین تا آخرین لحظات کنفرانس ، اهداء جوایزی به قید قرعه به سه نفر از حاضرین در سالن ، درپایان هر روزکنفرانس بود که در نوع خود جالب توجه ،  بنظر می رسید.

ازدیگرسخنرانان کلیدی کنفرانس آقای دکتر امیر حسین کوکبی ( پدر جوشکاری ایران )  ،  با موضوع ” اهمیت آزمونهای مخرب در کنار آزمونهای غیر مخرب ” بود. در طول دو روز کنفرانس در مجموع 40 مقاله و 6 کارگاه آموزشی برقرار گردید.

هرچند حضور بزرگانی چون نادر صفاری و امیرحسین کوکبی اعتباری خاصی به کنفرانس بخشیده بود با اینهمه ، این امر  نتوانست مرهمی بر ضعف مقالات ارائه شده باشد.

دومین کنفرانس بین المللی بازرسی فنی و آزمون غیرمخرب(TINDT ) در مقایسه با اولین کنفرانس درای تفاوت های برجسته ای بود:

1-  چیدمان کنفرانس دوم بویژه از نظر محل استقرار کانترپذیرش ، محل نمایشگاه و فضایی برای اطلاع رسانی حامیان نماشگاه ، به نظر ضعیف تر از کنفرانس اول بود.

2-  مقالات ارائه شده در دومین کنفرانس از نظر کاربردی بودن و تجربی بودن تا حدودي ضعیف تر از کنفرانس اول بود و برخلاف انتظار ، تعداد قابل توجهي از مقالات تئوریک بوده و بیشتر به پایان نامه های دانشجویی شبیه بود تا مقالات علمی و پژوهشی با پشتوانه تجربی  با قابلیت کاربردی.

3-   از دیگر تفاوتهای کنفرانس دوم در مقایسه با کنفرانس اول  می توان به حضور کم رنگ شرکت های فعال در زمینه بازرسی و آزمونهای غیر مخرب اشاره کرد.

از نکات جالب توجه و ازهشتمین اعجاب جهان که در کشور ما اتفاق افتاد ، همزمان شدن برگزاری دو سمینار در یک زمان در سطح کشور دریک زمینه مشترک بنام بازسی و آزمونهای غیرمخرب بوده است (دومین کنفرانس بین المللی بازرسی فنی و آزمون غیرمخرب30 مهر و 1 آبان 1387 – تهران – ایران  و  نهمين كنفرانس ملي جوش و بازرسي ايران 1 آبان 1387 تا 2 آبان 1387 – اصفهان – ایران )

که تاحدودی بر روی کیفیت هر دو کنفرانس تاثیر منفی گذاشت.

هرچند برگزاری کنفرانس ها و سمینارها در یک موضوع بیانگر اهمیت  جایگاه آن موضوع و پویایی و زنده بودن اهالی آن حرفه و تخصص تلقی می گردد اما بنظر می رسد که برگزاری این کنفرانس ها و سمینارها با فاصله زمانی بیشتر و ایجاد فرصت و زمان کافی برای محققین و پژوهشگران ، بر کیفیت و بار علمی این کنفرانس ها و سمینارها خواهد افزود.

در پایان این ارزیابی شتابزده  ،  امیدواریم که همه اهالی جوش ، بازرسی و آزمونهای غیرمخرب  با هم و درکنار هم   و با همدلی و همکاری متولیان اصلی این عرصه ، شاهد برگزاری کنفرانس ها و سمینارهای قوی و توانمند و شایسته جایگاه این علم ، حرفه و صنعت در کشورمان باشند. 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید